Václavky jsou hojně se vyskytující houby, které po správném povaření dokážou překvapit svou chut! Naučím vás připravit jednoduchý a velmi lahodný václavky recept – houbovou bagetku, která se stane vaší oblíbenou pochoutkou z hub!
Václavky se obvykle objevují s příchodem chladnějšího počasí, a proto se říká, že začínají růst kolem svátku sv. Václava (28. září), po kterém také získaly své jméno. Jejich sezóna je poměrně dlouhá – v lese na ně můžete narazit až do listopadu. Co byste měli vědět, pokud se chystáte václavkami naplnit svůj košík?
Václavky jsou známé podzimní houby, rostou na pařezech a odumřelých stromech. Všechyn druhy václavek jsou jedlé, ale v syrovém stavu jedovaté – proto je nutné je vařit alespoň 20–25 minut.
Václavky recept – Který způsob zpracování václavek je ten nejlepší?
Václavky jsou ideální do octového nálevu, kde se používají spíše menší kloboučky bez nožek, ale skvěle se uplatní i v guláši z václavek. Zkuste si připravit také tmavou houbovou omáčku z václavek, nebo si pochutnat na stroganovu z václavek. Václavky můžete také využít jako lahodnou směs na topinku či připravit jemné václavky na smetaně.
YouTube Šumavská hubička: Jak poznat václavky? Kdy a kde rostou?
Václavky jsou chutná a oblíbené houby, ale pozor na záměnu s jedovatými druhy hub
Při sběru václavky obecné si musíme dát pozor na záměnu s některými jedovatými druhy hub, především s čepičatkou jehličnanovou a třepenitkou svazčitou. Jako zkušená houbařka vím, že nejčastější omyl je záměna s jedlou šupinovkou kostrbatou, která sice není nebezpečná, ale je tužší a méně chutná. Jak tedy václavky a ostatní houby bezpečně odlišit?
Čepičatka jehličnanová je prudce jedovatá a roste na zbytcích dřeva nebo pařezech, podobně jako václavka. Na rozdíl od václavky však neroste v trsech, ale spíše jednotlivě nebo v menších skupinách, a má menší, světlejší klobouk bez šupinek.
Třepenitka svazčitá se objevuje ve větších trsech na odumřelém dřevě, což může mást. Její klobouk je však světle žlutý až žlutozelený a hladký, bez šupinek. Tato houba je jedovatá, avšak její silně hořká chuť většinu lidí odradí od konzumace.
Šupinovka kostrbatá je jedlá a václavce velmi podobná, takže případná záměna není riziková. Roste hlavně na listnatých stromech a má výrazně kuželovitý, hustě šupinatý klobouk a nohu.
Chcete se stát zdatnými houbaři? Díky mému houbařskému průvodci Šumavská houbička v lese se naučíte rozeznávat jedlé a jedovaté druhy, zjistíte, kde a kdy je hledat a co sledovat pro bezpečný sběr.
Průvodce nabízí praktické rady a detailní fotografie, které vám usnadní přesnou identifikaci. Už žádné nejistoty při sběru – s mým průvodcem získáte sebevědomí i dovednosti pro úspěšné houbaření!
Dokonalé václavky na křupavé bagetě
Ingredience
- 2 hrsti kloboučků václavek (nohy jsou příliš tuhé)
- 1 větší mrkev
- 1 ks cibule
- 3 silnější plátky slaniny
- 1 lžíce másla
- 1-2 ks křupavé bagetky
- 1-2 lžíce majonézy
- 1-2 lžičky hořčice
- 1 lžička šťávy z citronu
- dle chuti sůl, pepř, rozmarýn
Instrukce
- Nejdříve si očistěte václavky a odřízněte od kloboučků tuhé nožičky. Mrkev a cibuli oloupejte. Mrkev nakrájejte na špalíčky a cibuli na silné plátky.
- Václavky dejte na 20 minut vařit. V polovině vaření přidejte mrkev. Poté slijte.
- Do pánve si dejter orestovat máslo, plátky slaniny a přidejte také mrkev. Nechte lehce opéct a přidejte houby. Přidejte snítku rozmarýnu. Houby restujte z obou stran, aby lehce zezlátly.
- Mezitím si smíchejte majonézu, hořčici, sůl, pepř a citronovou šťávu.
- Bagetu rozřízněte na půl. Obsah pánve dejte ke straně a na volném prostoru na troše másla opečte poloviny baget, tak aby zezlátly a získaly křupavý povrch.
- Řeznou stranu baget natřete ochucenou majonézou, navstvěte opěčené houby a zeleninu.
- Podávejte nejlépe ihned, teplé.