Penízovka sametonohá recept, který si oblíbíte! Vynikající, sytý bramborový salát s houbami za pár korun se stane vaší zdravou závislostí. Vyzkoušejte jednoduchý houbový recept s penízovkou a enoki houbou, které zvládne každý.
Rozdíl mezi divokou penízovkou a pěstovanou Enoki
Znáte úžasnou zimní houbičku penízovku sametonohou? Jedli jste už japonskou houbu Enoki? Obě houbičky vypadají zcela odlišně, ale jde o jeden a ten samý druh. Penízovka je houba rostoucí v přírodě, Enoki si koupíte třeba v Makru či menších čínských samoobsluhách. Penízovka je zářivě oranžová, Enoki roste ve tmě v podlouhlých nádobách. Penízovka chuťově připomíná maso ze pstruha, Enoki chutná jako nejlepší bílý chřest.
Pokud se vám podaří mít obě verze této houby doma, uvařte si tento delikátní, opravdu sytý a zdravím nabitý teplý bramborový salát. Salát je skvělý ale i v případě, že použijete pouze divokou penízovku sametonohou nebo jen houbu Enoki.
Penízovka sametonohá a její pozoruhodné léčivé účinky
Penízovka sametonohá je bohatá na látky s protirakovinnými a antibakteriálními účinky a obsahuje také složky, které pomáhají snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu. V lidovém léčitelství se využívá jako přírodní antibiotikum pro léčbu zánětů, kožních onemocnění, alergií, astmatu či Crohnovy choroby. Dále se doporučuje proti nespavosti, k podpoře imunitního systému a ke zlepšení funkce slinivky břišní, což ocení zejména diabetici. V tradiční čínské medicíně je penízovka předepisována při onemocněních jater a žaludečních vředech.
Vyzkoušejte léčivé účinky a skvělou chuť penízovky v houbové nádivce.
Jak poznat penízovku sametonohou a jaký recept z ní je nejlepší?
Penízovku sametonohou snadno rozpoznáte podle její charakteristické sametové nohy, která je plstnatá téměř po celé délce. Noha má tmavohnědou až červenohnědou barvu, zatímco klobouk se vyznačuje medově či oranžově hnědým odstínem.
Klobouk je pružný a za vlhkého počasí slizký na dotek. Lupeny jsou zpočátku bělavé, postupně přecházejí do nažloutlé až žlutooranžové barvy. Přivoníte-li k penízovce, ucítíte jemný, nevýrazný nebo slabě nakyslý houbový aroma.
Buďte zkušený houbař! Můj houbařský průvodce Šumavská houbička v lese vás naučí 127 nejčastějších hub v lese. Kniha obsahuje detailní fotografie znaků hub a fotografie srovnávací.
Bramborový salát s penízovkou sametonohou
Ingredience
- 1 trs trs penízovky sametonohé
- 1/2 balení houby Enoki (koupeno v prodejně JIP)
- 5 ks středně velkých brambor
- 1 ks salát Pak choi
- 1/2 ks pórku
- 3 ks plátky slaniny
- 3 ks vejce
- 1 lžíce tatarské omáčky
- dle potřeby olivový olej
- dle chuti koření červená paprika, sůl, pepř
Instrukce
- Penízovku očistěte a tmavé tuhé nohy odkrojte.
- Nejdříve ze všeho si vyskládejte očištěnou a umytou zeleninu na plech. Brambory nakrájené na kostky. Salát Pak choi na větší kousky. Stejně tak pórek. Cibuli nakrájejte na silnější půl kolečka. Na plech nezapomeňte přidat ještě slaninu.
- Zeleninu je třeba okořenit solí, pepřem a sladkou paprikou. Poté zakápněte olivovým olejem a dejte péct na 180 stupňů Celsia. Doba pečení závisí na bramborách jako nejtvrdší zelenině. Cca 18 – 30 minut.
- Na poslední dvě minuty pečení přidejte na plech ještě houbu Enoki.
- Nyní si dejte vařit vajíčka natvrdo, 10 minut. Máte-li rádi trochu tekutější žloutek uberte na 6-7 minut.
- Dalším krokem je uvaření penízovky sametonohé, cca 5 minut v osolené vodě. Poté houbu sceďte a dejte na chvilku stranou.
- Připravte si hlubší mísu. V ní smíchejte upečenou zeleninu, slaninu a polovinu Enoki dejte stranou na zdobení. Přidejte uvařenou penízovku sametonohou. Osolte, opepřete, zakápněte olivovým olejem a přidejte tatarku. Opatrně promíchejte.
- Teplý bramborový salát s penízovkou sametonohou servírujte s vařeným vajíčkem, slaninou, zdobené houbou Enoki.