Pokud jste milovníkem nakládaných hub, čirůvka havelka recept v nálevu vás určitě nezklame. V tomto receptu na kyselo vynikne její jemná, mírně moučná chuť, která se krásně propojí se sladkokyselým nálevem. Čirůvka havelka je nejen chutná, ale i zdravá houba, kterou ocení každý!
Jak čirůvku havelku spolehlivě rozpoznat a kde ji najdete
Daří se jí především v jehličnatých lesích s písčitým podložím, a nejčastěji roste v blízkosti smrků, borovic a jedlí, se kterými žije v symbióze. V listnatých lesích na ni narazíte jen výjimečně.
Její klobouk má stříbrošedou barvu, někdy s fialovým nebo šedočerným odstínem, a může dorůst až do průměru 10 cm. Na dotek je hladký a za vlhka lepkavý až lehce slizký. Zajímavostí je, že pokožka klobouku se dá snadno sloupnout směrem ke středu.
Mladé houby mají zvoncovitý tvar, který se časem zplošťuje a získává typický tupý hrbolek uprostřed. Okraje klobouku jsou zpočátku podvinuté, později ostré a mírně zvlněné. Pod kloboukem najdete husté a tenké lupeny, které z bílé barvy postupně přecházejí do šedé až žluté.
Noha je kyjovitá nebo válcovitá, pevná a má typickou moučnou vůni i chuť.
Čirůvka havelka recept – Skvělá podzimní houba je dokonalá nejen v nálevu, ale i v omáčce
Čirůvka havelka je vynikající podzimní houba s jemnou, mírně moučnou chutí, která v kuchyni nabízí mnoho možností. Skvěle se hodí nejen do sladkokyselého nálevu, kde její chuť vynikne v harmonii s kořením, ale i do smetanové omáčky, kde vytvoří lahodně jemné tóny. Můžete ji také přidat do houbové polévky, která díky havelce získá na hloubce chuti, nebo ji dát pod maso, kde zvýrazní šťavnatost a vůni celého jídla. Čirůvka havelka se dá po krátkém povaření i zamrazit, což je výhodné pro pozdější využití v různých pokrmech.
TIP! Vyzkoušejte smetanové těstoviny s čirůvkou havelkou
Staňte se zkušeným houbařem díky Šumavské houbičce!
Pokud vás zajímají další tipy na využití hub, podívejte se na mou kuchařku Šumavská houbička v kuchyni, kde najdete inspiraci pro přípravu tradičních i originálních houbových pokrmů. Další podrobnosti o rozpoznávání různých druhů hub najdete v houbařském průvodci Šumavská houbička v lese, který vás provede světem jedlých, nejedlých, jedovatých i léčivých hub.
Obě knihy jsou k dostání na mém e-shopu www.sumavskahoubicka.cz, kde se můžete dozvědět více o houbaření po celý rok.
Čirůvka havelka recept na kyselo
Ingredience
- 500 g čirůvky havelky
- 165 ml octu
- 350 ml vody + voda na vaření hub
- 2 lžíce soli
- 1 větší lžíce cukru
- 4 bobkové listy
- 8 kuliček nového koření
- 1 lžička hořčičného semínka
Instrukce
- Čirůvky havelky oloupejte a nakrájejte na sterjně velké kousky. Mladé plodnice můžete nechat vcelku.
- Dejte je vařit se lžící soli na 5 minut od bodu varu. Poté sceďte a dejte v sítku stranou.
- Do čistého hrnce nalijte vodu, přidejte lžíci soli, cukr a koření. Míchejte, dokud se sůl a cukr nerozpustí. Poté přilijte ocet a přiveďte k varu. Vařte po dobu 3 minut, poté nechte nálev mírně vychladnout.
- Do čistých sklenic naskládejte havelky a zalijte nálevem tak, aby byly zcela ponořené. Okraje sklenic otřete papírovou utěrkou a pevně uzavřete čistými víčky.
- Sklenice dejte do hrnce, zalijte je do 3/4 výšky vodou a sterilujte je na 90 stupňů Celsia 30 minut.
- Čirůvky havelky na kyselo skladujte v suchu a temnu. Správné nakládané houby vydrží minimálně 2 roky.