Znáte jedlý choroš šupinatý? Jde o velmi chutnou záležitost, pokud se vám pod vařečku dostane mladá plodnice této dřevokazné houby. I když se to nezdá, na plátcích jedlého choroše šupinatého si neobvykle pochutnáte. Poradím, vám jaký recept z choroše šupinatého určitě nevynechat!
Chutný choroš šupinatý (Polyporus squamosus) roste od jara do podzimu, ale největší šanci ulovit mladé a měkké kousky máte právě na jaře. Sledujte kmeny a pařezy listnatých stromů, jako je ořech, buk, dub, švestka, jabloň, třešeň, či jasan. Klobouky jedlého choroše jsou šupinaté a zbarvené do světle hněda. Pod kloboukem jsou bělavé rourky, které při řezu připomínají úzké trubičky. Dužnina choroše šupinatého má okurkově moučné aroma a velmi příjemnou chuť.
Sbírat musíte pouze ty choroše, kterými vám projede nůž jako máslem!
Pokud si chcete na jedlém choroši šupinatém skutečně pochutnat, je nutné sbírat jen mladé klobouky s měkkou dužninou. Čím je choroš šupinatý starší, tím více je dužnina tvrdší. Jedlý choroš šupinatý je všestranně využitelný pro všechny houbové recepty. Choroš šupinatý se perfektně hodí do polévek, omáček, ale i na opečení na pánvi. Díky výrazné vůni a skvělé chuti poslouží k výrobě houbového koření, kterým lze dochucovat guláše a pikantní masové směsi. Plátky choroše šupinatého můžete i obalit v trojobalu a usmažit jako řízek.
POZOR! Choroš šupinatý je hůře stravitelný, proto by jej neměli konzumovat lidé, kteří mají citlivé zažívání. V opačném případě by mohlo dojít k nevolnosti a zvracení. Osobně ve svém okolí žádného takového citlivého člověka nemám, všichni, kteří ochutnali, si pochutnali. 🙂
Jedlý choroš šupinatý na topince recept
Ingredience
- 1 hrst plátků z měkkého choroše šupinatého
- 1/2 červené cibule
- 2 lžíce Lučiny
- 2 plátky bagety
- 1 stroužek česneku
- 1 lžíce másla
- dle chuti sůl, pepř
- na ozdobení čerstvá pažitka
Instrukce
- Do pánve si dejte rozehřát máslo a na něm vyskládejte plátky choroše šupinatého. Nechte ho pomalu restovat do jemně zlatova z každé strany.
- Polovině opékání choroše, přidejte do pánve plátky bagety a nechte je opéct do zlatova.
- Opečenou bagetu potřete stroužkem česneku a potřete Lučinou.
- Na Lučinu vyskládejte opečené plátky choroše šupinatého a ozdobte pažitkou (já použila i květ pažitky).