nejlepší houbová kuchařka

Nakládané václavky v octě recept – Václavky na kyselo

63

Nakládané václavky na kyselo jsou jemně pikantní pochoutkou, která skvěle doplní pečená masa, ale můžete si je vychutnat i samotné. Výborně se hodí do salátů, pomazánek, nádivek, omáček či polévek, a pokud připravujete chlebíčky nebo jednohubky, poslouží jako originální ozdoba.

Pokud je sezóna václavek v plném proudu, neváhejte, vyrazte do lesa a pusťte se do nakládání! Václavky mají charakteristické aroma jako třeba sýr camembert a jemně pikantní chuť, která se skvěle uplatní v různých receptech.

TIP! Vyzkoušejte nejlepší václavky recepty! Ohromí vás omáčka z václavek, stroganov s václavkami nebo skvělé václavky na smetaně.

Václavky jsou za syrova jedovaté, pro bezpečnou konzumaci alespoň 25 minut vařit!

V syrovém stavu jsou václavky trochu natrpklé, ale během vaření tato hořkost zmizí. Pamatujte, že václavky musíte důkladně tepelně zpracovat – ideálně vařit alespoň 20 až 25 minut, aby se odstranily všechny případné toxiny, které by mohly způsobit zažívací potíže. Pro přípravu používejte jen klobouky, protože nohy jsou příliš tuhé na konzumaci.

Jak zpracovat václavky? Nejlepší jsou v omáčce nebo václavky na kyselo

Nejčastěji se z václavek připravuje guláš nebo polévka, ale velmi oblíbené jsou i nakládané václavky v octě. Tento tradiční recept na václavky na kyselo vám poskytne chutný doplněk k jídlům na celý rok.

Jak poznat václavky? Šumavská houbička poradí

Václavka smrková je nejčastěji zaměňována s jinými druhy václavek nebo se šupinovkami, ale poznáte ji podle medově hnědého klobouku, který je pokrytý tmavými, pyramidálními šupinami. Dalším rozlišovacím znakem je její vatovitý prstenec na třeni, který zůstává neporušený a dobře viditelný.

Být zkušeným houbařem! Podívejte se na houbařské video od Šumavské houbičky, které vám ukáže václavky pěkně v detailu.

Kdy václavky rostou?

Nejhojněji je naleznete od září do listopadu, ale pokud je léto mírné, můžete je v lese potkat už od července. A jak se václavky čistí? Opláchněte je ve vodě, abyste odstranili šupinky z klobouku, a pamatujte, že ke konzumaci jsou vhodné pouze kloboučky.

Šumavská houbička vás naučí, jak využít václavky v kuchyni. Možností nejsou jen václavky na kyselo

Pokud se chcete dozvědět více o tom, jak tyto houby využít v kuchyni, určitě nahlédněte do mé hubové kuchařky Šumavská hubička v kuchyni, kterou najdete na mém e-shopu www.sumavskahoubicka.cz. Tato kniha nabízí spoustu inspirativních receptů nejen z václavek, ale i z dalších hub, které najdete v lesích. Kuchařka je tak trochu i atlas. Naučí vás, jak poznat 36 druhů hub, které rostou od jara až do zimy!

Houbová kuchařka Šumavská houbička v kuchyni
Houbová kuchařka Šumavská houbička v kuchyni

Václavky na kyselo

Vynikající václavky nakládané v octě. Jednoduchý a velmi chutný recept.
Porce 2 sklenice
Celkový čas 1 hodina 30 minut

Ingredience

  • 200 g hlaviček václavek (nohy jsou příliš tuhé)
  • 1 menší mrkev
  • 1 menší petržel
  • 1 menší cibule
  • 300 ml vody (+voda na předvaření václavek)
  • 100 ml octa
  • 2 lžíce cukru
  • 2 lžíce soli
  • 1 lžíce hořčičného semínka
  • 6 bobkových listů
  • 1 lžičku kuliček pepře

Instrukce

  • Václavky důkladně omyjte a očistěte. Menší kloboučky ponechejte v celku, větší můžete podle potřeby rozkrájet. Poté je vložte do hrnce s osolenou vodou a bobkovým listem (2 kusy). Houby by měly být zcela ponořené. Přiveďte vodu k varu a vařte přibližně 20 až 25 minut. Při vaření nezapomeňte průběžně sbírat pěnu, která se tvoří na povrchu.
  • Mezitím si udělejte octový nálev. Smíchejte 300 ml vody, s cukrem, s kořením a octem. Nechte od bodu varu 5 minut provařit.
  • Václavky slijte a několikrát propláchněte.
  • Předvařené václavky rovnoměrně rozložte do sklenic, přidejte do každé sklenice stroužek česneku a plátek cibule. Poté je zalijte horkým nálevem. Pro milovníky ostřejších chutí můžete do sklenic přidat také kousek feferonky, aby houby získaly pikantní nádech. Okraje sklenic otřete do sucha papírovou utěrkou.
  • Václavky ve sklenicích zavíčkujte a sterilujte při 80 °C minimálně 30 minut.
  • Sklenice s naloženými václavkami na kyselo uskladněte na chladném a tmavém místě a nechte je odležet zhruba 3 až 4 týdny, aby se chutě dobře propojily. Ideálně je spotřebujte do dvou let od zavaření.

Poznámka:

Nevíte, co vařit z hub, které najdete v lese? V houbové kuchařce Šumavská houbička v kuchyni najdete 107 chutných, jednoduchých receptů z 36 druhů hub. Kniha vám pomůže houby najít, poznat a ještě z nich navařit skvělá jídla. 
Kuchařku od Šumavské houbičky najdete na eshopu www.sumavskahoubicka.cz
Chod: chuťovka, houby na kyselo, nakládané houby
Kuchyně: česká
Klíčová slova: václavky, václavky na kyselo, václavky recept, václavky recepty, václavky zavařování

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Recipe Rating




Close
Všechna práva vyhrazena © Copyright 2024.
Close