Kyselá a pálivá zároveň – tato čínská ostrokyselá polévka je oblíbeným pokrmem, který se v asijských bistrech a restauracích objevuje ve spoustě variant. Chuť ostrokyselé polévky může být různá, někdy v ní najdete tofu, jindy mleté nebo kuřecí maso, vždy ale obsahuje houbu jidášovo ucho.
Pokud máte rádi tento typ polévek, vyzkoušejte můj ostrokyselá polévka recept, kde si můžete upravit ingredience podle vlastní chuti a vytvořit si tak dokonalou variantu přímo doma!
Léčivá ostrokyselá polévka s jidášovo uchem je neskutečně žravá!
Jidášovo ucho je jednou z nejznámějších hub, která se často objevuje právě v čínských polévkách. Je to černá houba s jemnou, želatinovou konzistencí, která vyniká svou schopností spojit se s ostatními ingrediencemi. V čínské kuchyni je velmi ceněná nejen pro svou chuť, ale i pro její zdravotní přínosy.
Jidášovo ucho je bohaté na vlákninu, obsahuje antioxidanty a má detoxikační účinky na organismus. Díky nízkému obsahu kalorií a vysokému obsahu vody je ideální pro podporu trávení.
Vyzkoušejte! Jidášovo ucho čaj vás zahřeje a vyléčí.
Dalšími pozitivními účinky boltcovitky bezové je podpora imunitního systému a zlepšení zdraví cév. Podle tradiční čínské medicíny má schopnost harmonizovat energii v těle a přispívat k lepší cirkulaci krve. Navíc, díky obsahu polysacharidů, které podporují činnost střev, se často doporučuje pro zlepšení zažívání a pročištění organismu.
Jidášovo ucho neboli černá houba roste na větvích černého bezu. Můj houbařský průvodce Šumavská houbička v lese vás naučí, jak poznat, na jaké záměny dát pozor a jak ho zpracovat.
Jidášovo ucho v kuchyni – Jak jidášovo ucho zpracovat do ostrokyselé polévky
V kuchyni se jidášovo ucho velmi snadno používá. Může být nastrouhané, nakrájené na tenké plátky nebo připravené v celé podobě. V kombinaci s vývarem, zeleninou a masem nebo tofu tvoří skvělé spojení pro přípravu polévek. Nezapomeňte na různé koření a bylinky, které dodají této houbě potřebnou chuťovou hloubku.
Pokud chcete vyzkoušet nejen jidášovo ucho recepty, doporučuji nahlédnout do kuchařky Šumavská houbička v kuchyni, která nabízí mnoho inspirací pro vaření s houbami, včetně těch léčivých. Úspěšná houbová kuchařka nabízí 107 receptů z 36 druhů hub a rady, jak celoročně houbařit.
Vyzkoušejte tuto čínskou ostrokyselou polévku s jidášovým uchem a uvidíte, jak vám tato jedinečná ingredience může přinést nejen gastronomický zážitek, ale i přínosy pro vaše zdraví.
Ostrokyselá polévka s jidášovo uchem a kuřecím masem
Ingredience
- 5 ks jidášovo ucha
- 3-4 hrsti mražené zeleniny do polévky
- 1-2 vařené kuřecí prsa
- 1 litr kuřecího vývaru
- 1 hrst plátků bambusu
- 1-2 jarní cibulky
- 1-2 lžíce rajčatové passaty (nebo protlaku)
- 1 lžíce chilli omáčky
- 2 menší lžíce tmavé sójové omáčky
- 2 lžíce světlé sójové omáčky
- 2 lžíce kukuřičného škrobu
- 2 lžíce sladké chilli omáčky
- 2 lžíce rýžového octa
- 1 lžíce slunečnicového oleje
- dle chuti koření pepř
Instrukce
- Jidášovo ucho nakrájejte na menší kousky.
- Do hrnce dejte lžíci oleje a mraženou zeleninu. Nechte povolit a přidejte jidášovo ucho, bambus, pepř, passatu.
- Zalijte vývarem a vařte asi 10 minut.
- Mezitím si rozšlehejte v misce vejce. V druhé misce rozmíchejte škrob s trochou vody.
- Ostrokyselou polévku dochuťte všemi omáčkami, octem. Poté nalijte do polévky škrob a vajíčka. Nechte lehce provařit a zhoustnout.
- Ostrokyselou polévku s jidášovo uchem podávejte teplou, posypanou natrhaným kuřecím masem a nakrájenou jarní cibulkou.