Vyzkoušejte penízovka sametonohá recept! Neznám nikoho, kdo by nemiloval nádivku. Houbovou nádivku, kterou milují děti, masožravci i gurmáni, zvládnete připravit za chvilku. Její chuti propadnete po prvním ochutnání!
Penízovce sametonohé se jako chutné zimní houbičce věnuji v posledních dnech dost často. Je mi sympatická svou jemnou, přesto velmi příjemnou houbovou chutí, snadným využitím v rychlých i složitějších receptech. Navíc, najít penízovku není tak těžké, o čemž se můžete přesvědčit v mých houbařských videích na YouTube Šumavská houbička.
Věděli jste, že: Penízovka sametonohá se dá vypěstovat? Pěstovanou penízovku najdete v obchodě pod názvem Enoki.
Jak poznat penízovku sametonohou poradí houbařský průvodce
Penízovku sametonohou poznáte podle její typické sametové nohy, která je plstnatá téměř po celé své délce. Noha má tmavohnědou až červenohnědou barvu, zatímco klobouk je medově nebo oranžově hnědý. Klobouk je pružný a za vlhkého počasí se stává slizkým. Lupeny jsou nejprve bělavé, později získávají nažloutlý až žlutooranžový odstín. Pokud k penízovce přivoníte, zachytíte jemné, nevýrazné až slabě nakyslé houbové aroma.
Všechno potřebné o penízovce nejdete v knižním průvodci Šumavská houbička v lese! Unikátní pomocník nabízí více než klasický atlas hub. Najdete v něm detailní fotografie znaků hub, pro snadné naučení se, fotografie porovnávací, které sníží riziko záměny podobných druhů. Skvělé jsou i QR kódy, které vás přesměrují na houbařská videa.
Uvařte si také: Delikátní houbové topinky s penízovkou sametonohou
Penízovka sametonohá recept, který stojí za to!
Penízovku sametonohou můžete dát na houbovou topinku. Delikátní jsou také těstoviny s penízovkou. Za vyzkoušení stojí i houbová omáčka s bramborovou kaší. Penízovku lze dát i do toustu. Penízovka slouží i jako skvělá náplň do pita chlebu. Zapomenout nesmím ani na houbový guláš s penízovkou zvaný Dukátek.
Tento recept na houbovou nádivku je velmi jednoduchý a řekla bych do jisté míry základní. Nádivka s houbami ovšem snese mnoho úprav, a tak se nebojte dát svým chutím prostor. Samozřejmě, že můžete dle ročního období použít i jiné houby. V případě hřibů, křemenáčů, lišek bych nejdříve upravila na pánvi a teprve poté přidala do nádivky.
Penízovka sametonohá recept – Nejlepší houbová nádivka
Ingredience
- 2 hrsti penízovky sametonohé pouze očištěné kloboučky
- 4 ks rohlík staré den nebo dva
- 3 ks vejce
- 150 ml mléko (můžete použít i vývar)
- 8 plátky slaniny
- 1 ks červená cibule
- dle chuti petržel hladkolistá
- koření sůl, pepř, volitelně muškátový oříšek
Instrukce
- Připravíme si ingredience. Penízovky si očistíme, odkrájíme nožičky, které jsou tuhé.
- Polovinu množství slaniny a celou cibuli nakrájíme na jemno a osmažíme na troše sádla, másla či slunečnicového oleje.
- Rohlíky nakrájíme na kostičky. Zalijeme mlékem. Přidáme žloutky, osmaženou cibuli a slaninu.
- Penízovky překrájíme na menší kousky a přidáme do nádivkové směsi.
- Mixérem si vyšleháme z bílků tuhý sníh a přidáme ho do mísy.
- Okořeníme solí, pepřem, můžeme dát špetku muškátového oříšku. Přeidáme nasekanou petrželku, či jinou oblíbenou bylinku. Jemně, ale pečlivě promícháme.
- Na pečící papír uděláme nádivkové bochánky. Na ně poklademe zbytky penízovky a houby přikryjeme plátky slaniny.
- Pečeme na 180 stupňů Celsia asi 25 minut.