Sírovec na grilu je můj oblíbený recept, který se stal u rodiny i přátel hitem. Skvělá chuť a lákavý vzhled grilovaného sírovce okouzlí i vás! V tomto receptu je sírovec žlutooranžový k nerozeznání od kuřecího masa.
Je žlutý jako sýr, chutná jako kuře a jeho název je odvozen od chemického prvku síry. Sírovec žlutooranžový (Laetiporus sulphureus) vypadá trochu je vetřelec a do paměti se vám vryje už po prvním ochutnání. Je to zkrátka láska na první sousto!
Nejlepší sírovec žlutooranžový recepty najdete v kuchařce
Naučte se sbírat houby po celý rok! Od jara až do zimy vám ukážu, jaké houby sbírat i co z nich uvařit. Vytvořila jsem unikátního pomocníka, kuchařku kříženou s atlasem, který vás provede celoročním houbařením i zpracováváním 36 druhů hub. Knihu Šumavská houbička v kuchyni si pořídíte na mém e-shopu www.sumavskahoubicka.cz
TIP! Sírovec žlutooranžový recepty najdete také na mém blogu.
Jedlý choroš sírovec
Jedlý choroš sírovec je výrazně žlutý až oranžový a vyrůstá patrovitě nad sebou. Houba je za mlada měkká, šťavnatá a chutí připomíná kuřecí maso. Proto se sírovci často přezdívá ,,kuře z lesa”. Chutného choroše najdete v přírodě od května do října nejčastěji na ovocných stromech, dubech, vrbách nebo akátu.
Akátového sírovce nesbírám, protože do sebe údajně sírovec z tohoto stromu přejímá jedovaté látky.
Sírovec žlutooranžový najdete i v mé nové knize. Houbařský průvodce vás naučí rozeznat 127 druhů hub, které najdete v lese nejčastěji. V knize jsou detailní fotografie jednotlivých znaků dané houby, také fotografie srovnávací a QR kódy, které vás přesměrují na houbařské video o dané houbě.
Kniha je rozdělena do 4 ročních období, aby jste lehce zjistili, co v aktuálně v lese sbírat. Také se dočtete, kdy a kde houbu najít a jak ji zpracovat.
Zpracování sírovce žlutooranžového není žádná věda! Nejlepší je sírovec na grilu
Sírovec žlutooranžový je vhodný ke konzumaci pouze v mladém stádiu svého růstu. Poznáte to tak, že vám houbou nůž projíždí jako máslem. Starý sírovec je tuhý, později se láme a drolí. Mladé kusy sírovce je třeba před samotným receptem ještě namáčet v mléce (ideálně přes noc) nebo 15 minut povařit v osolené vodě nebo ve vývaru.
Poté můžete sírovec přidat do kari omáčky, opéct na pánvi nebo obalit jako řízek. Skvělý je také sírovec pečený s česnekem nebo sírovec se zapečenými brambory. Můj nejoblíbenější je ale sírovec na grilu!
Sírovec žlutooranžový na grilu
Ingredience
- 2 plátky sírovce žlutooranžového
- 4 lžíce tmavé sojové omáčky
- 1 lžíce slunečnicového oleje
- 100 ml sladké chilli omáčky
- dle potřeby vývar, či osolenou vodu
- na dochucení sezamová semínka, jarní cibulku, hladkolistou petržel
Instrukce
- Nejdříve si očištěný sírovec povařte 15 minut ve vývarunebo osolené vodě. Houba změkne a zbaví se lehce dřevité chuti.
- Mezitím si připravte marinádu. Smíchejte kečup, olej, sojovou omáčku a sladkou chilli omáčku.
- Rozpalte gril.
- Uvařené plátky sírovce obalte v marinádě a dejte na gril. Grilujte 2-3 minuty z každé strany.
- Grilovaný sírovec ozdobte sezamem, jarní cibulkou a petrželkou. Podávat lze s pečivem. Já použila jako přílohu jasmínovou rýži.