Trhané maso z hlívy ústřičné je originální a chutné, hodí se burgeru i bagety. Hlíva ústřičná, která je celoročně dostupná, báječně šťavnatá a velmi zdravá houba, nabízí nepřeberné možnosti v kuchyni. Pokud přemýšlíte, co udělat z hlívy ústřičné, věřte, že kromě polévek, gulášů nebo pokrmů zapečených v troubě ji lze využít i jako hlavní hvězdu moderního street foodu. Její struktura je ideální pro přípravu trhaného „masa“, které skvěle poslouží jako náplň do burgeru.
Hlíva ústřičná recepty a využití
Hlíva ústřičná je velmi univerzální. Stačí ji očistit a nakrájet, přičemž můžete sáhnout po klasických úpravách, jako je přidání do rizota, houbových pomazánek nebo dokonce trojobalu pro přípravu houbových řízků z hlívy. Přebytek hlívy lze snadno nakládat, mrazit. Já velké množství hlívy suším. Usušenou hlívu můžete rozemlít na prášek a používat ji jako koření z hlívy, čímž obohatíte chuť každého pokrmu a zároveň si zachováte její cenné živiny.
Při vaření hlívy je dobré dbát na správný postup. Doporučujeme vařit ji bez soli, což urychlí proces – hlíva je uvařená přibližně za 15-20 minut. Pokud chcete zachovat maximum jejích léčivých účinků, přidejte prášek ze sušené hlívy až po dovaření pokrmu. Tento způsob sušení při nízkých teplotách zajistí, že si hlíva uchová všechny své prospěšné látky.
Ať už se rozhodnete pro trhané „maso“ do burgeru, nebo třeba falešnou dršťkovou polévku, která je rychlá na přípravu, hlíva ústřičná vás nezklame. Stačí ji nakrájet na větší kousky, orestovat s cibulkou, sušenou majoránkou a paprikou a zalít vývarem – během několika minut máte základ skvělého pokrmu.
Trhaná hlíva ústřičná posunutá do podoby burgeru je ale výjimečný způsob, jak tuto skvělou houbu ochutnat v úplně novém způsobu.
Jak najít hlívu ústřičnou v lese? Poradí houbařský průvodce Šumavská houbička v lese
Pokud vás láká sběr této celoročně rostoucí a vysoce ceněné houby, skvělým pomocníkem vám může být houbařský průvodce Šumavská houbička v lese. Tato kniha nabízí detailní rady, kde hlívu hledat – často roste na mrtvých nebo umírajících listnatých stromech, zejména topolech, vrbách a břízách, a to i v zimním období.
Houbařský průvodce vám pomůže nejen s určením ideálního prostředí, ale i s poznáním hlívy podle jejích typických znaků. Jako jsou šedohnědé až modrošedé klobouky a její výrazná struktura. V knize najdete podrobné fotografie i srovnání s podobnými druhy, což minimalizuje riziko záměny. Díky těmto praktickým tipům se i začínající houbař může vydat na jistotu a přivést si domů úlovek vhodný na přípravu lahodných pokrmů.
Trhané maso z hlívy ústřičné v bagetě
Ingredience
- 250 g čerstvé hlívy ústřičné
- 4 bagety nebo burgerové housky
- 8 listů římského salátu
- 4 kyselé okurky
- 2 lžíce majonézy
- 2 lžíce sladké chilli omáčky
- 1 lžíci barbeque omáčky
- 1 lžíci světlé sójové omáčky
- 1 lžíci kečupu
- dle potřeby olivový olej
- dle chuti sůl, pepř, citronová šťáva
Instrukce
- Hlívu očistěte a natrhejte na plátky. Tuhé středy a nožičky odstraňte. Hlívu rozložte na plech na pečicí papír do souvislé vrstvy. Pokapejte olivovým olejem, osolte, opepřete. Dejte péct na 180 stupňů Celsia. V polovině pečení obraťte.
- Mezitím si připravte ze zelí a mrkve salát. Zeleninu nakrájejte na hrubší strukturu a smíchejte ji v majonézou, trochou oleje, solí, pepřem a citronovou šťávou.
- Pečenou hlívu dochuťte všemi omáčkami a pečlivě promíchejte.
- Bagety rozřízněte napůl. Spodní díl natřete hořčicí, položte na něj salát. Pomažte zelným salátem, poté dejte vrstvu trhaného masa z hlívy. Na závěr plátky okurek. Horní díl potřete kečupem a přiklopte.
- Plněnou bagetu nebo burger lze jíst s ještě teplou hlívou nebo zastudena.